تلویزیون ماهواره ای

تاريخ تنظيم: یکشنبه 20 اردیبهشت ماه 1394 تعداد بازدید 3841
تلویزیون ماهواره ای

تلویزیون ماهواره ای

تلویزیون ماهواره ای سیستمی است که طبق آن تلویزیون از برنامه ریزی سیگنال های پخش رسانه ای ای ماهواره ای استفاده می کند. سیگنال ها از طریق آنتن رفلکتور سمهی وار دریافت می شوند و معمولا به عنوان دیش ماهواره و تبدیل کننده مسدود با پارازیت کم  یا همان LNB  اطلاق می شوند . سپس یک دریافت کننده ماهواره،  برنامه تلویزیونی را جهت تماشا در تلویزیون رمز گشایی می کند. دریافت کننده ها می توانند به صورت دستگاه گیرنده دیجیتال یا تیونر تلویزیون باشند. تلویزیون ماهواره ای یک محدوده وسیعی از کانال ها و سرویس ها را فراهم می نماید، مخصوصا برای مناطق جغرافیایی بدون تلویزیون زمینی terrestrial یا تلویزیون کابلی.

بهترین روش دریافت سیگنال، تلویزیون پخش مستقیم رسانه ماهواره ای (DBSTV) می باشد کهبه عنوان پخش مستقیم در منزل (DTH) نیز شناخته شده می باشد. در سیستم های DBSTV ، سیگنال های طول امواج تقویت شده و کاملا دیجیتال می باشند. سیستم های تلویزیون ماهواره ای پیشتر به عنوان تلویزیون های صرفا دریافت کننده شناخته می شدند. این سیستم ها سیگنال های آنالوگ فرستنده را در طیف C-band  از نوع ماهواره های FSS  دریافت می کردند و نیازمند استفاده دیش های بزرگ بودند. در نتیجه این سیستم ها دیش بزرگ نامیده می شدند و گران تر بوده و کمتر متعارف بودند.

سیگنال های موجود در تلویزیون پخش مستقیم رسانه ماهواره ای در گذشته سیگنال های آنالوگ بوده و بعدها سیگنال های دیجیتال شدند، که هر دو نیازمند دریافت کننده سازگار هستند. سیگنال های دیجیتال ممکن است متضمن تلویزیون های کیفیت بالا یا (HDTV) باشند. برخی کانال ها دارای سیگنال رایگان در فضا بوده یا امکان تماشای رایگان دارند، در حالی که بسیار دیگر از کانال ها به عنوان تلویزیون پولی می باشند و نیاز به حق اشتراک دارند.


دیش های ماهواره DBS  نصب شده در مجتمع مسکونی

تلویزیون اینترنتی

تلویزیون اینترنتی (Internet TV) یا (online TV) پخش دیجیتال برنامه های تلویزیونی از طریق اینترنت می باشد که بر خلاف سیستم های سنتی همچون سیستم زمینی یا terrestrial ، کابل و ماهواره ای می باشند. اگرچه اینترنت نیز خود از روش های زمینی terrestrial ، کابل یا ماهواره دریافت می شوند. تلویزیون اینترنتی یک اصطلاح کلی است که دریافت فیلم و ویدئو از طریق اینترنت را پوشش داده  و با تکنولوژی دریافت ویدئویی پخش کنندگان تلویزیون های سنتی کار می کند.

 تلویزیون اینترنتی را نباید با تلویزیون smart TV ، IPTV  یا با WEB TV  اشتباه گرفت. تلویزیون های SMART  تلویزیون هایی هستند که دارای سیستم اجرایی درونی می باشند. تلویزیون پروتکل اینترنتی IPTV  یکی از استانداردهای تکنولوژی تلویزیون اینترنتی جهت استفاده پخش کننده های تلویزیونی می باشد. تلویزیون شبکه ای WEB TV  اصطلاحی است که برای پخش برنامه های تولید شده توسط افراد و شرکتهای مختلف در تلویزیون اینترنتی به کار برده می شود.

 


0 کالا در لیست مقایسه